Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

WordCamp Košice

May 19, 2019

WordCamp Košice – This year we will be joining a successful WordCamp in Slovakia and Žilina this year, as the first WordCamp Košice will be held on May 19, 2018! Inside the Library of the Technical University, the exciting lectures and stories of WordPress-related spells will be appreciated.

# WCKE2018

WordPress is the world’s most popular authoring tool for creating and managing blogs and websites. It is constantly evolving and its popularity is growing from year to year. Why is it so? What is behind its constant development and popularity?

WordPress brings people around the world – a lively and enthusiastic community of people, enthusiasts, and developers. Every year, a popular WordPress conference is held in a number of larger or smaller cities, bearing the name WordCamp and supplemented by the name of the city in which it takes place.

This year in Slovakia we will join the successful WordCamp in Bratislava and Žilina, because the first-ever WordCamp Košice will take place on May 19, 2018! At the Technical University Library, there are engaging lectures and stories from speakers associated with WordPress.

WordCamp is a nonprofit conference organized in 65 countries around the world. This conference is very popular in the IT world and the numbers of visits and the number of organized WordCamps are also one of the most important events in the IT sector.

Thanks to this conference, you have the opportunity to be part of something bigger – something that makes you feel and feel that you belong somewhere and make something together with the world!

So WordCamp Košice is a great opportunity to get to know the community of passionate people and share their experiences with other WordPress enthusiasts. Acquire new knowledge about this phenomenal system, discuss your problems, learn about trends in the IT world.

See the code that will also guide our WordCamp.


WordPress je celosvetovo najobľúbenejší redakčný nástroj na tvorbu a správu blogov a web stránok. Neustále sa vyvíja a jeho popularita z roka na rok rastie. Prečo je to tak? Čo stojí za jeho neustálym vývojom a obľúbenosťou?

WordPress spája ľudí na celom svete – tvorí ho živá a zapálená komunita ľudí, nadšencov a vývojárov. Každý rok sa vo viacerých väčších či menších mestách organizuje obľúbená WordPress konferencia, ktorá nesie názov WordCamp a dopĺňa ju názov mesta v ktorom sa koná.

Tento rok sa na Slovensku pripojíme k úspešným WordCamp-om v Bratislave a Žiline, pretože už 19.mája 2018 sa uskutoční historicky prvý WordCamp Košice! V priestoroch knižnice Technickej univerzity odznejú pútavé prednášky a príbehy spíkrov spojených s WordPress-om.

WordCamp je nezisková konferencia, ktorá sa organizuje v 65-tich krajinách sveta. Táto konferencia je v IT svete veľmi obľúbená a čísla návštevnosti a počtu zorganizovaných WordCamp-ov hovoria, že aj jedným z najvýznamnejších podujatí v IT sektore.

Vďaka tejto konferencii máš možnosť byť súčasťou niečoho väčšieho – niečoho, čo ti dáva zmysel a pocit, že aj ty niekam patríš a niečo tvoríš spoločne s celým svetom!

WordCamp Košice je teda skvelou príležitosťou spoznať komunitu zapálených ľudí a zdieľať svoje skúsenosti s ďalšími WordPress nadšencami. Osvojíš si nové poznatky o tomto fenomenálnom systéme, poradíš sa o svojich problémoch, dozvieš sa o trendoch v IT svete.

Pozrite si kódex, ktorým sa bude riadiť aj náš WordCamp.

WordCamp Košice

Details

Date:
May 19, 2019
Event Category:
Event Tags:
,

Venue

University Library of the Technical University in Košice
Boženy Němcovej 7
Košice, Slovakia (Slovak Republic)
+ Google Map